| Nominal wattage | 18.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 145.000 mA |
| Inrush current | 0.145 A |
| Inrush current time Th50 | 4.55 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 83 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 55 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 88 |
| Power factor λ | > 0.5 |
| Protection class | I |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 1800 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 2700 |
| Luminous efficacy | 100 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | <1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | <0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 130 ° |
| Diameter | 390.00 mm |
| Height | 115.00 mm |
| Product weight | 580.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Metal |
| Cover material | Polystyrene (PS) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 3-Pole (L, N, PE) |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Wall |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075855502 | Bundle 1 |
95 mm x 425 mm x 425 mm | 588.00 g | 17.16 dm³ |
| 4058075855519 | Shipping box 4 |
474 mm x 462 mm x 447 mm | 3901.00 g | 97.89 dm³ |