| Nominal wattage | 4.50 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 41.000 mA |
| Power factor λ | 0.50 |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 400 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 440 lm |
| Luminous efficacy | 88 lm/W |
| Color temperature | 2700 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | <1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | <0.4 |
| Beam angle | 36 ° |
| Diameter | 35.00 mm |
| Height | 35.00 mm |
| Product weight | 145.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Steel|Plastic |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Recessed |
| Mounting location | Ceiling |
| Application environment | Indoor |
| Mounting diameter | 75 mm |
| Mounting depth | 115 mm |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | GU10 |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h 1) |
| Number of switching cycles | 100000 |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Product remark | Available from October 2025 |
| Number of illuminants | 3 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075854116 | Folding box 3 |
96 mm x 112 mm x 299 mm | 489.00 g | 3.21 dm³ |
| 4058075854123 | Shipping box 18 |
362 mm x 222 mm x 324 mm | 3408.00 g | 26.04 dm³ |