| Nominal wattage | 18.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 102.000 mA |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 37 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 48 |
| Power factor λ | > 0.5 |
| Total harmonic distortion | < 87 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 1600 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1600 lm |
| Luminous efficacy | 88 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | < 6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | <1 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | <0.4 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 120 ° |
| Diameter | 220.00 mm |
| Height | 31.00 mm |
| Product weight | 174.00 g |
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Polyprophylene (PP) |
| Cover material | Polystyrene (PS) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Recessed |
| Mounting location | Ceiling |
| Mounting diameter | 200 mm |
| Mounting depth | 30 mm |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Number of switching cycles | 12500 |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Product remark | Available from October 2025 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075853973 | Folding box 6 |
199 mm x 229 mm x 238 mm | 1248.00 g | 10.85 dm³ |
| 4058075853980 | Shipping box 60 |
1,007 mm x 474 mm x 264 mm | 14186.00 g | 126.01 dm³ |