| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Total luminous flux of contained light sources |
| Length | 145.00 mm |
| Height | 255.00 mm |
| Width | 170.00 mm |
| Product weight | 780.00 g |
| Cable length | 1600 mm |
| Product color | Gold |
| Housing color | Gold |
| Body material | Steel |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) and Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Wall; Ceiling |
| Application environment | Indoor |
| With light source | No |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | E27 |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Product remark | Maximum bulb wattage: 15 W (LED); Available from October 2025 |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075852358 | Folding box 1 |
183 mm x 183 mm x 343 mm | 1053.00 g | 11.49 dm³ |
| 4058075852365 | Shipping box 4 |
387 mm x 387 mm x 374 mm | 5127.00 g | 56.01 dm³ |