| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Diameter | 350.00 mm |
| Height | 520.00 mm |
| Product weight | 1095.00 g |
| Cable length | 1500 mm |
| Product color | Blue |
| Housing color | Blue |
| Body material | Felt|Steel |
| Cover material | Glass |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Standing |
| Mounting location | Table |
| Adjustable | No |
| With light source | No |
| Replaceable light source | No |
| Holder designation | G9 |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 50000 h 1) |
| Standards | CE |
| Product remark | Maximum bulb wattage: 20 W (5 W LED) |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | Yes |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1), Tripnehyl Phosphate (115-86-6) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075848603 | Folding box 1 |
132 mm x 442 mm x 443 mm | 1741.00 g | 25.85 dm³ |
| 4058075848610 | Shipping box 4 |
546 mm x 457 mm x 468 mm | 8444.00 g | 116.78 dm³ |