| Nominal wattage | 13.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 100.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 192 µs |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 350 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1200 lm |
| Luminous efficacy | 27 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Beam angle | 180 ° |
| Diameter | 180.00 mm |
| Height | 525.00 mm |
| Product weight | 800.00 g |
| Cable length | 1500 mm |
| Product color | Dark gray |
| Housing color | Dark gray |
| Body material | Felt|Aluminium |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Plug type C (EU) |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Standing |
| Mounting location | Table |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Standards | CE |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Lead (7439-92-1) |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075847521 | Folding box 1 |
202 mm x 202 mm x 555 mm | 1167.00 g | 22.65 dm³ |
| 4058075847538 | Shipping box 4 |
570 mm x 418 mm x 428 mm | 5979.00 g | 101.98 dm³ |