| Nominal wattage | 25.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 112.000 mA |
| Inrush current time Th50 | 192 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 387 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 242 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 387 |
| Power factor λ | 0.90 |
| Total harmonic distortion | 7 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 1350 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 2400 lm |
| Luminous efficacy | 54 lm/W |
| Color temperature | 3000 K / 4000 K / 6500 K |
| Reference control setting of contained light source (Kelvin) | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White; Cool White; Cool Daylight |
| Color rendering index Ra | > 80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Flickering metric (Pst LM) | 0.6 |
| Stroboscope effect metric (SVM) | 0,15 |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Beam angle | 105 ° |
| Diameter | 400.00 mm |
| Height | 94.00 mm |
| Product weight | 1920.00 g |
| Product color | Black |
| Housing color | Black |
| Body material | Polymethylmethacrylate (PMMA) |
| Cover material | Polymethylmethacrylate (PMMA) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Ceiling |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Number of switching cycles | 15000 |
| Standards | CE; UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Ball shot safe | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075847309 | Folding box 1 |
107 mm x 442 mm x 443 mm | 2283.00 g | 20.95 dm³ |
| 4058075847316 | Shipping box 4 |
458 mm x 442 mm x 468 mm | 10417.00 g | 94.74 dm³ |