| Nominal wattage | 12.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 120.000 mA |
| Inrush current | 5.3 A |
| Inrush current time Th50 | 46 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 36 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 22 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 36 |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 350 lm |
| Luminous efficacy | 30 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 90 |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 110.00 mm |
| Height | 195.00 mm |
| Width | 190.00 mm |
| Product weight | 780.00 g |
| Cable length | 1600 mm |
| Product color | Black |
| Housing color | Black |
| Body material | Aluminum |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | Push-DIM |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Wall |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Type of emergency operation test | None |
| Standards | CE |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075846623 | Folding box 1 |
152 mm x 252 mm x 262 mm | 1034.00 g | 10.04 dm³ |
| 4058075846630 | Shipping box 4 |
527 mm x 282 mm x 330 mm | 4907.00 g | 49.04 dm³ |