| Nominal wattage | 11.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 120.000 mA |
| Inrush current | 5.3 A |
| Inrush current time Th50 | 46 µs |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 36 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C10 | 22 |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 36 |
| Protection class | II |
| Operating mode | Mains voltage |
| Luminous flux | 370 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 735 lm |
| Luminous efficacy | 35 lm/W |
| Color temperature | 3000 K |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color rendering index Ra | > 90 |
| Beam angle | 120 ° |
| Length | 150.00 mm |
| Height | 125.00 mm |
| Width | 180.00 mm |
| Product weight | 700.00 g |
| Cable length | 1600 mm |
| Product color | Black |
| Housing color | Black |
| Body material | Steel |
| Cover material | Polycarbonate (PC) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+80 °C |
| Type of connection | Terminal, 2-Pole (L, N) |
| Type of protection | IP20 |
| Dimmable | No |
| Mounting type | Surface |
| Mounting location | Wall |
| Application environment | Indoor |
| With light source | Yes |
| Replaceable light source | No |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 30000 h 1) |
| Standards | CE |
| Number of illuminants | 1 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4058075846500 | Folding box 1 |
172 mm x 202 mm x 242 mm | 914.00 g | 8.41 dm³ |
| 4058075846517 | Shipping box 4 |
427 mm x 367 mm x 270 mm | 4441.00 g | 42.31 dm³ |