| Nominal wattage | 120 W |
| Construction wattage | 120.00 W |
| Nominal voltage | 230 V |
| Nominal current | 520 mA |
| Luminous flux | 2245 lm |
| Luminous efficacy | 18 lm/W |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color temperature | 3000 K |
| Color rendering index Ra | 100 |
| Light color | 1030 |
| UV protection | No |
| Starting time | 0 s |
| Overall length | 118.00 mm |
| Diameter | 12.00 mm |
| Product weight | 7.2 g |
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 2000 h |
| Base (standard designation) | R7s |
| Mercury-free | Yes |
| Design / version | Tube |
| Product remark | Fuse protection with indicated values recommended acc. to IEC60357, EN60357; For outdoor applications and operation in damp locations special approved fixtures are required; Technical and light values are subject to be changed |
| Dimmable | Yes |
| Burning position | Any |
| Energy efficiency class | G |
| Energy consumption | 120.00 kWh/1000h |
| ILCOS | HDG-120-230-R7s-114,2 |
| Order reference | 64696 ECO |
| Lighting technology used | OTHER |
| Non-directional or directional | NDLS |
| Mains or non-mains | MLS |
| Light source cap-type (or other electric interface) | R7s |
| Connected light source (CLS) | No |
| Color-tuneable light source | No |
| Envelope | No |
| High luminance light source | No |
| Anti-glare shield | No |
| Correlated colour temperature type | SINGLE_VALUE |
| Standby power | 0 W |
| Networked standby power for CLS | not applicable |
| Claim of equivalent power | No |
| Length | 118.00 mm |
| Height | 12.00 mm |
| Width | 12.00 mm |
| Chromaticity coordinate x | 0,437 |
| Chromaticity coordinate y | 0,404 |
| Beam angle correspondence | SPHERE_360 |
| Displacement factor | 1 |
| EPREL ID | 714434,1554002 |
| Model number | AC35303,AC51810,AC51810 |
| Quantity of precious metals | 0 mg |
| Quantity of rare earths | 0 mg |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Additional info can be provided per individual request |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4008321977670 | Folding box 1 |
20 mm x 21 mm x 136 mm | 11.20 g | 0.06 dm³ |
| 4008321977687 | Shipping box 20 |
142 mm x 111 mm x 90 mm | 272.00 g | 1.42 dm³ |
| 4058075308695 | Shipping box 15 |
93 mm x 71 mm x 128 mm | 328.00 g | 0.85 dm³ |
| 4052899401280 | Shipping box 720 |
|||
| 4099854147708 | Shipping box 720 |
440 mm x 347 mm x 385 mm | 10342.00 g | 58.78 dm³ |
| 4058075308701 | Shipping box 60 |
195 mm x 148 mm x 133 mm | 1459.00 g | 3.84 dm³ |
| EAN | SEG number | STK number | ELDAS number |
|---|---|---|---|
| 4008321977670 | 8327716 | 4730116 | 940306176 |