| Nominal wattage | 48 W |
| Construction wattage | 48.00 W |
| Nominal voltage | 240 V |
| Claimed equiv. conventional lamp power | 60 W |
| Luminous flux | 700 lm |
| Luminous efficacy | 14 lm/W |
| Light color (designation) | Warm White |
| Color temperature | 2800 K |
| Color rendering index Ra | 100 |
| Light color | 1028 |
| UV protection | No |
| Starting time | 0 s |
| Overall length | 78.00 mm |
| Diameter | 10.00 mm |
| Product weight | 6.1 g |
| Base (standard designation) | R7s |
| Mercury-free | Yes |
| Design / version | Tube |
| Product remark | Fuse protection with indicated values recommended acc. to IEC60357, EN60357; For outdoor applications and operation in damp locations special approved fixtures are required; Technical and light values are subject to be changed |
| Dimmable | Yes |
| Burning position | Any |
| Energy efficiency class | G |
| Energy consumption | 48.00 kWh/1000h |
| ILCOS | HDG-48-240-R7s-74,9 |
| Order reference | 64684 ECO |
| Lighting technology used | OTHER |
| Non-directional or directional | NDLS |
| Mains or non-mains | MLS |
| Light source cap-type (or other electric interface) | R7s |
| Connected light source (CLS) | No |
| Color-tuneable light source | No |
| Envelope | No |
| High luminance light source | No |
| Anti-glare shield | No |
| Claim of equivalent power | No |
| Length | 78.00 mm |
| Height | 10.00 mm |
| Width | 10.00 mm |
| Chromaticity coordinate x | 0.444 |
| Chromaticity coordinate y | 0.406 |
| Beam angle correspondence | SPHERE_360 |
| EPREL ID | 714448,1635407 |
| Model number | AC35328,AC54065 |
| Minimum rate of recycled material in packaging | 80 % 1) |
| Minimum percentage of recycled content in the product | 0 % 1) |
| Product recyclability | Mostly recyclable product 1) |
| Packaging recyclability | Mostly recyclable packaging 1) |
| List of dangerous substances contained in the product in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | No |
| Contains substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% by mass percentage | No |
| List of substances of very high concern in concentrations greater than 0.1% in mass percentage | Additional info can be provided per individual request |
| Product code | Packaging unit (Pieces/Unit) | Dimensions (length x width x height) | Gross weight | Volume |
|---|---|---|---|---|
| 4008321977632 | Folding box 1 |
20 mm x 21 mm x 97 mm | 9.10 g | 0.04 dm³ |
| 4008321977649 | Shipping box 20 |
103 mm x 111 mm x 90 mm | 223.00 g | 1.03 dm³ |
| 4052899401099 | Shipping box 720 |
|||
| 4099854179310 | Shipping box 720 |
347 mm x 323 mm x 385 mm | 8487.00 g | 43.15 dm³ |
| EAN | SEG number | STK number | EFO number | ELDAS number | UK Org |
|---|---|---|---|---|---|
| 4008321977632 | 8327714 | 4739407 | 3710347 | 940306285 | 394355843 |